Gminie Czechowice-Dziedzice przyznano środki finansowe z Funduszu Solidarnościowego w ramach Programu „Opieka Wytchnieniowa” – edycja 2023 w wysokości 156 427,20 zł.
Osoby zainteresowane uczestnictwem w Programie prosimy o kontakt z pracownikami Zespołu ds. usług Ośrodka Pomocy Społecznej w Czechowicach-Dziedzicach przy ulicy Nad Białką 1 B,
tel. 32/214-51-37 oraz 508 069 933 w godzinach:
poniedziałek, wtorek, środa 7.00-15.00
czwartek 7.00-17.00
piątek 7.00-13.00
e-mail: zu@ops-czdz.pl
Opieka wytchnieniowa ma za zadanie odciążenie członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa. Dzięki temu wsparciu osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki dysponować będą czasem, który będą mogły przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw.
Program jest kierowany do członków rodzin lub opiekunów, którzy wymagają wsparcia w postaci doraźnej, czasowej przerwy w sprawowaniu bezpośredniej opieki nad:
- dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności,
- osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą niepełnosprawną i sprawowania całodobowej opieki nad tą osobą niepełnosprawną.
Gmina przyznając usługi opieki wytchnieniowej bierze pod uwagę stan zdrowia i sytuację życiową uczestników Programu. Uwzględnia również potrzeby członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobą niepełnosprawną, która stale przebywa w domu, tj. nie korzysta z ośrodka wsparcia lub placówek pobytu całodobowego, np. ośrodka szkolno-wychowawczego czy internatu.
Rodzaj i zakres godzinowy usług opieki wytchnieniowej powinien być uzależniony od osobistej sytuacji osoby niepełnosprawnej, z uwzględnieniem stopnia i rodzaju niepełnosprawności uczestnika Programu.
W gminie Czechowice-Dziedzice Program realizowany będzie w ramach pobytu dziennego w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością. Usługi w formie pobytu dziennego mogą być świadczone w godzinach 6.00-22.00. Maksymalna długość świadczenia formy nieprzerwalnego pobytu dziennego wynosi 12 godzin dla jednej osoby niepełnosprawnej. Limit godzin usług opieki wytchnieniowej finansowanych ze środków Funduszu przypadających na jedną osobę niepełnosprawną w danym roku kalendarzowym wynosi nie więcej niż 240 godzin.
Ze względu na zmniejszenie kwoty wnioskowanych przez gminę środków na realizację Programu, limit przyznanych godzin ulegnie zmniejszeniu do wysokości kwoty otrzymanej z Funduszu Solidarnościowego.
Uczestnik Programu, któremu przyznano pomoc w postaci usługi opieki wytchnieniowej nie ponosi odpłatności za tę usługę. Przyznaje się ją na podstawie Karty zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2023.
W godzinach realizacji usługi opieki wytchnieniowej nie mogą być świadczone inne formy pomocy usługowej, w tym usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, inne usługi finansowane ze środków Funduszu Solidarnościowego lub
usługi obejmujące analogiczne wsparcie do usług opieki wytchnieniowej finansowane ze środków publicznych.
Usługę opieki wytchnieniowej mogą świadczyć:
- osoby posiadające dyplom potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w zawodzie asystent osoby niepełnosprawnej/pielęgniarka lub innym, zapewniającym realizację usługi opieki wytchnieniowej w zakresie adekwatnym do indywidualnych potrzeb osoby niepełnosprawnej, wynikających z Karty zgłoszenia do Programu) lub
- osoby posiadające, co najmniej 6-miesięczne udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy/opieki osobom niepełnosprawnym, w tym doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom niepełnosprawnym w formie wolontariatu itp.
Posiadanie doświadczenia, o którym mowa w pkt 2, powinno zostać udokumentowane pisemnym oświadczeniem podmiotu, który zlecał udzielanie bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym.
Osoba niepełnosprawna lub członek rodziny/opiekun sprawujący bezpośrednią opiekę nad osoba niepełnosprawną może wskazać osobę do realizacji usługi, pod warunkiem że będzie ona spełniała przynajmniej jeden w/w warunek.
Złożenie Karty zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2023 nie jest równoznaczne z przyznaniem usług opieki wytchnieniowej. Jeśli zostaną wykorzystane środki otrzymane z Funduszu Solidarnościowego na realizację zadania, nie będzie możliwe ubieganie się o usługi opieki wytchnieniowej.
Załączniki do pobrania:
karta-zgloszenia-do-Programu-1 2023oświadczenie skladajacego kartę zgłoszenia do Programu
klauzula informacyjna uczestnika Programu OW 2023
klauzula-informacyjna-RODO-MRiPS-1 Karta-pomiaru-wg-skali-FIM