Wyszukiwarka

Rejs statkiem po Kanale Gliwickim w ramach projektu partnerskiego ”Powiat bielski – Partnerstwo, Aktywizacja, Integracja. Edycja 2”

W ramach działań środowiskowych Ośrodek Pomocy Społecznej jako realizator projektu partnerskiego ”Powiat bielski – Partnerstwo, Aktywizacja, Integracja. Edycja 2” w dniu 10.09.2020 zorganizował wyjazd do Gliwic, gdzie uczestnicy projektu wraz z osobami z otoczenia skorzystali z rejsu Kanałem Gliwickim.

Podczas rejsu trwającego 2 i pół godziny uczestnicy działań środowiskowych poznali historię Kanału – jest to trasa wodna łącząca Gliwice z Kędzierzynem Koźlem, a wiec z Odrą a dalej z Morzem Bałtyckim. Połączenie to ma długość ponad 40 km i miało na celu umożliwienie transportu węgla do Wrocławia, Berlina, Drezna i dalej do portów bałtyckich. Różnica poziomu wody wynosi ponad 43m i jej pokonanie jest możliwe dzięki sześciu śluzom (Śluza Łabędy, Dzierżno, Rudzieniec, Sławięcice, Nowa Wieś, Kłodnica).

Podczas rejsu uczestnicy brali udział w przepływie przez Śluzę Łabędy, mieli również możliwość zobaczenia Śluzy Dzierżno, widzieli osadę kormoranów oraz jezioro Dzierżno, które pełni tam rolę zbiornika retencyjnego w razie powodzi.

W czasie rejsu wszyscy uczestnicy skorzystali z poczęstunku – kawa oraz ciasto, a po wpłynięciu do portu uczestnikom zaserwowano pyszny obiad na statku.

Organizację całego wyjazdu sfinansowano ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Ludzie na wycieczce nad wodą w trakcie ładnej pogody.
Ludzie na wycieczce nad wodą w trakcie ładnej pogody.
Wielkość czcionki